jQuery in Action - Recenzja

Review in Polish:


Recenzja jQuery in Action

Książki nie mam niestety na własność, jest jednak tego taki plus iż czytałem pierwsze wydanie gdy dostępne w księgarni Amazonu jest już wydanie drugie. Darowanemu, a dokładniej pożyczonemu koniowi nie zagląda się w zęby(chyba już zajrzałem :)
Tak czy siak książkę przeczytałem i mała recenzja na blogu(od tego w sumie jest;)

Krótko: książka ciekawa, jednak moim zdaniem dobrze jest przeczytać wcześniej jakąś o samym JavaScripcie. Ja tak nie zrobiłem i jeśli chodzi o rozumienie biblioteki jQuery czuję się 'dość mocny' ale to nie wystarcza. Tzn. Wybranie jakiegoś elementu, ustawienie w stylu, czy też animowanie jego zachowania jest ok, ale ciągle wiele kwestii(pisanie rozszerzeń) wymaga znajomości API głównych przeglądarek. Sama książka zawiera krótkie wprowadzenie do JavaScript ale moim zdaniem jest ono niewystarczające by można pisać w tym języku jakieś naprawdę zaawansowane funkcje. Chociaż z drugiej strony wujek Google potrafi bardzo pomóc, a w tak zwanym 'międzyczasie' można pisać intuicyjnie i zastanawiać się dopiero przy braku współpracy którejś z przeglądarek.
Sama bibliotek jQuery jest bardzo dobrze przemyślana i spójna. Większość funkcji osiągamy przez wybór danego znacznika/znaczników dzięki funkcji jQuery('div#id') lub krócej $('div#id') lub nawet $('#id') a potem wywoływanie na tym zbiorze funkcji: $('#id').addClass('klasa-css'); , jednak zwykle te wywołania mogą się ciągnąć dalej choćby: $('#id').addClass('klasa-css')..addClass('druga-klasa').addClass('trzecia-klasa');

Nie chce mi się już tych przykładów pisać... no może jeszcze trochę o Ajaxie:)

Zaprezentuje tylko najprostszą wersję, wywołuje się ją dla wybranego już fragmentu strony który chcemy podmienić na przykład tak:

$("#feeds").load("feeds.html");  
No i wszystko jasne.
Dodam tylko iż są dostępne także analogiczne wersje .get() oraz .post() a także fukcja samego znacznika wywoływana:
$.ajax({
type: "GET",
url: "test.js",
dataType: "script"
});

przy czym tych opcji może być oczywiście dużo więcej;)

Podsumowanie
Książka warta przeczytania, można dzięki niej poznać nie tylko samą bibliotekę jQuery ale także możliwości JavaScriptu które umożliwiały jej zbudowanie(głównie domknięcia oraz dynamiczny charakter obiektów w JavaScript) ale także podstawy tworzenia wtyczek/rozszerzeń do biblioteki(co jest wbrew pozorom banalnie proste).
Książka wydawnictwa Manning stąd w tytule charakterystyczne "* in Action". Jeśli chodzi o mnie to jest u tej akcji trochę za mało, dla porównania właśnie czytam "Zend in Action" w której to od początku do końca książki budowana jest cała strona internetowa. Ale! To że nie ma w "jQuery in Action" budowy jednej spójnej strony nie znaczy że jest 'opisówka'. Wręcz przeciwnie! po prostu przykłady są zaprezentowane w oddzielnych projektach ...hm... raczej stronach. Co prawda jedna ze stron pojawia się w kilku rozdziałach jednak nie jest to jednak jakaś kompletna witryna. tego mi brakuje, jednak wymagało by to przynajmniej większej ilości kodu po stronie serwera.

Taka ciekawostka, nie wiem na ile to jest popularne w książkach o JavaScript ale  rozdział o Ajax wymaga serwera Tomcat i odwołuje się do stron JSP (bardzo prostych, ale jednak)

Miało być podsumowanie a wyszło jak zawsze, znowu rozwlekłem.

Ocena: 7/10  (byłoby 8 ale jest już drugie wydanie)



Share on Hacker News
Share on LinkedIn


← Home


Want to learn more?

Sign up to get a digest of my articles and interesting links via email every month.

* indicates required

Please select all the ways you would like to hear from Krzysztof Kula:

You can unsubscribe at any time by clicking the link in the footer of my emails.

I use Mailchimp as a marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.