Recenzja: Hibernate w Akcji

Książkę kupiłem jakiś rok temum gdy postanowiłem poznać bibliotekę Hibernate, tak szeroko stosowaną w świecie Javy. Skończyło się jednak na przeczytaniu o ile dobrze pamiętam niecałych dwóch rozdziałów. Z racji upływu czasu zatarło się wspomnienie dlaczego właściwie jej nie przeczytałem, ale problem pozostał: trzeba się w końcu tego Hibernate nauczyć, bym bardziej że używam go w praktyce często "na czuja" , niby jakoś ile ale porcja konkretnej wiedzy na pewno nie zaszkodzi.

No to zacząłem czytać:
1 rozdział: Wprowadzenie w ORM'y. Ok, standard.
2 rozdział: Hello World! Próba odpalenia Eclipse i testowania kodu. Moment iluminacji, już wiem czemu poprzednio jej nie przeczytałem!

Książka mimo iż wydana początkowo przez Manning i należy do serii "* in Action" to jednak ta strona książki jest bardzo niedopracowana! Z tego co przeglądałem Amazon i Manning dostępne jest już drugie wydanie "Java Persistence with Hibernate" która to jest prawie dwukrotnie grubsza od pierwszego wydania, domyślam się że przykłady są już lepiej wytłumaczone.
W każdym bądź razie książka zawiera tylko krótkie fragmenty kodu, poszatkowane i w żadnym razie nie nadające się do uruchomienia!
Jeśli ktoś poszukuje bardziej praktycznego podejścia do Hibernate polecam: http://vaannila.com/ gdzie można poczytać także o Spring oraz Struts.
Generalnie polecam tą stronę każdemu kto nie miał jeszcze do czynienia z Hibernate a chciał by się go nauczyć. Nie dość że omawiana jest konfiguracja to omawiane są Adnotacje których nie ma w Hibernate w Akcji. Nie jest to wina jakiegoś zaniedbania, po prostu książka była wydana dla wersji Hibernate 2.1. Adnotacje nie były wtedy wspierane.
Zdałem sobie sprawę że próby uruchamiania kodu nic nie dają poza irytacją i to pozwoliło mi docenić inne zalety książki.
Można się z niej nauczyć bardzo wiele nie tylko o ORM ale i o podstawach tworzenia aplikacji i kilku dobrych praktykach programistycznych.
Jeśli ktoś woli czytać po polsku albo po prostu kupił już tą książkę(jak ja) to polecam ją przeczytać. Jednak dla osób które mają wybór polecam raczej coś co zawiera już opis użycia Adnotacji: choćby druga edycja o której już pisałem a przez wielu jest uważana za "Biblię Hibernate".

Ocena: 6/10

Osobiście zamierzam przeczytać drugie wydanie: "Java Persistence with Hibernate" http://www.manning.com/bauer2/ wersja PDF to koszt ~$35 dolarów więc nie tak znów dużo jak na książkę o 880 stronach nawet w Polskich księgarniach.Share on Hacker News
Share on LinkedIn


← Home


Want to learn more?

Sign up to get a digest of my articles and interesting links via email every month.

* indicates required

Please select all the ways you would like to hear from Krzysztof Kula:

You can unsubscribe at any time by clicking the link in the footer of my emails.

I use Mailchimp as a marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.